Do obchodów tegorocznej edycji festiwalu Europa na widelcu przyłączyły się dwa wrocławskie muzea: Miejskie i Narodowe, które zorganizują szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy dowiedzą się, jak i co jadali królowie, skąd w Europie wziął się widelec i kto kiedyś robił miód. Odbędą się także warsztaty piernikarskie.

Wstęp na wszystkie muzealne zajęcia jest wolny, ale na niektóre z nich obowiązują zapisy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem.

Muzeum Miejskie Wrocławia

1 czerwca (sobota)

Pałac Królewski – Muzeum Historyczne, ul. Kazimierza Wielkiego 35

Warsztaty Przy królewskim stole

Podczas zajęć trwających około 60 minut dzieci dowiedzą się jak dawniej zachowywano się przy stole, na czym i przede wszystkim, co jadali królowie.

Warsztaty odbędą się z podziałem na grupy wiekowe:

11.00 dzieci w wieku 3–6 lat

15.00 dzieci w wieku 7–12 lat

Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod numerem telefonu +48 713 916 940 wew. 113 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–15.00).

2 czerwca (niedziela)

Muzeum Archeologiczne, ul. Cieszyńskiego 9

O 13.30 odbędzie się wykład Historia jednego przedmiotu, czyli znaczenie widelca w europejskiej zastawie stołu w średniowieczu i wczesnej nowożytności.

Zajęcia są skierowane do osób dorosłych i poprowadzi je Jakub Szajt z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Wstęp jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Etnograficzne, ul. R. Traugutta 111–113 (dziedziniec Muzeum od strony pl. Zgody.

Warsztaty Bartnicy i pszczelarze

Podczas tych wyjątkowych warsztatów dzieci dowiedzą się, kto kiedyś robił miód, czym tak naprawdę jest leśna pasieka i spróbują rozwiązać zagadkę – czy rzeźba może być ulem. Po zajęciach dawni bartnicy i pszczelarze nie będą mieć przed najmłodszymi tajemnic, a legendami o pszczołach będą sypać jak z rękawa. Dzieci będą miały też okazję wykonać tradycyjny batik na kawałku materiału przy użyciu prawdziwego pszczelego wosku.

Warsztaty prowadzone przez Martę Derejczyk i Olgę Budzan trwają 50 minut i są przeznaczone dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Zajęcia odbędą się dwukrotnie:

10.00–11.00  I grupa

14.00–15.00  II grupa

Wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy pod adresem edukacja@muzeumetnograficzne.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Maksymalna ilość uczestników to 25 osób.

Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość oraz specjalnej miniekspozycji przygotowanej specjalnie na festiwal Europa na Widelcu

Podczas zwiedzania uczestnicy zobaczą sprzęty związane z przygotowywaniem, obróbką i przechowywaniem pożywienia w dawnych czasach. Dla wszystkich tych, którzy lubią wiedzieć tego dnia będzie czekała nie lada gratka: prezentacja unikatowych sprzętów, które na co dzień nie są wystawione w Muzeum.

Zwiedzanie z przewodnikiem odbędzie się dwukrotnie, w godzinach:

11.00–12.00
13.00–14.00
Na wystawę i zwiedzanie w siedzibie Muzeum wstęp jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.

Między 10.00 a 16.00 będzie także możliwe zwiedzanie ekspozycji bez przewodnika.

Warsztaty piernikarskie, dziedziniec Muzeum, wejście od strony ul. Traugutta, namiot Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia

Prawdziwa gratka dla miłośników piernika, w wieku od 5 do 100 + lat. Muzeum wspólnie z Piernikarnią Śląską zaprasza na warsztaty wyrabiania historycznych pierników figuralnych. Uczestnicy poznają dzieje i znaczenie tradycji piernikarskich w dawnej kulturze, ale także własnoręcznie, za pomocą drewnianych foremek, wykonają pierniki, które po wypieku będzie można zabrać do domu na pamiątkę (albo po prostu zjeść).

Warsztaty prowadzone przez  Karolinę Klimek odbędą się między 11.00 a 16.00. W tym czasie można swobodnie dołączać do grupy.

Wstęp jest bezpłatny i nie obowiązują zapisy.