Jesteśmy pewni, że podczas tegorocznej edycji festiwalu Europa na widelcu każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy winnych trunków będą mogli wziąć udział w wyjątkowym spotkaniu degustacyjnym “Najciekawsze wina Dolnego Śląska”.

Spotkanie z winiarzami i ekspertami ze Stowarzyszenia Winnice Dolnośląskie odbędzie się w sobotę, 1 czerwca, we wrocławskiej Restauracji Akropolis (Rynek 16/17). Uczestnicy nie tylko poznają nieco historii winiarstwa w naszym regionie, ale będą też mogli spróbować win z pięciu dolnośląskich winnic.

Winnica Kindler

Położona w miejscowości Uniejowice na Pogórzu Kaczawskim, w tak zwanej Krainie Wygasłych Wulkanów, pomiędzy najstarszym miastem w Polsce – Złotoryją a Zamkiem Grodziec. Na blisko 0,8 ha uprawiane są cztery szczepy winorośli: Chardonnay, Pinot Noir, Riesling i Solaris, a od kwietnia tego roku także Pinot Blanc oraz Johanniter.

Winnica Moderna

Położona na Wzgórzach Trzebnickich, 20 km od Wrocławia. Założył ją w 2015 roku Nestor Kościański, który odpowiada za cały proces produkcji wina. Na 2,4 ha uprawianych jest 6 odmian winorośli: Cabernet Cortis, Chardonnay, Johanniter, Muscaris, Riesling, Rondo.

Winnice Jaworek

Położone w miejscowości Miękinia, jedne z pierwszych i największych winnic w Polsce. Zostały założone w 2001 roku przez Ewę i Lecha Jaworków. Są częscią Dolnośląskiego Szlaku Kulinarnego – Smaki Dolnego Śląska promującego tradycyjne produkty oraz kulinaria tego regionu. Od 2015 roku Żółty Przewodnik Gault&Millau Polska umieszcza produkty winnicy na liście 160 twórców najlepszych produktów regionalnych w kraju.

Winnica & Agroturystyka Agat w Sokołowcu

Jedyna winnica w Polsce położona na wysokości 320–330 m n.p.m na stoku wulkanu wygasłego przed około 300 milionami lat. Na powierzchni blisko 1,6 ha uprawiana są między innymi takie odmiany winorośli jak: Riesling, Johaniter, Solaris i Pinot Gris, Rondo, Regent i Cabernet Cortis.

Winnica Niemczańska

Powstała w 2017 roku na stoku jednego ze Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich, nad brzegiem rzeki Ślęzy. Na powierzchni 3,1 ha nasadzono szczepy takich winorośli jak: Chardonnay, Riesling, Pinot Noir, Pinot Gris, Palava, Cabernet Cortis, Cabernet Blanc, Muscaris i Solaris.

Liczba miejsc na spotkanie degustacyjne jest ograniczona. Obowiązują zapisy. Miejsca można zarezerwować na stronie: www.EnWdegustacja.evenea.pl.